Na czym polega alpinistyczne mycie okien?
- Szczegóły
Dbanie o stan budynku wiąże się nie tylko z troską o jego stan techniczny, ale również z zajęciem się kwestiami estetyki. Dla utrzymania właściwego wyglądu obiektu konieczne będzie czyszczenie jego elewacji. W ramach wykonywanych przy tej okazji czynności nie można zapomnieć o myciu okien. W Szczecinie usługami utrzymania porządku zajmuje się firma Polita. Przekonajmy się, jakimi metodami można myć okna i sprawdźmy, z czym się to wiąże.
Jak można myć okna w budynkach?
Mycie okien od strony elewacji budynku może być problematyczne, gdy przeszklenia nie pozwalają na ich otwieranie lub bezpośredni dostęp z pomieszczeń nie będzie możliwy. Rozwiązaniem okaże się dotarcie do zabrudzonych powierzchni od fasady obiektu. Ponieważ zwykle oznacza to prowadzenie prac na wysokości, niezbędne będą odpowiednie środki techniczne. Jedną z opcji jest w takiej sytuacji skorzystanie z podnośnika koszowego, który może wynosić ekipę do pułapu wyznaczanego przez swoją wysokość podnoszenia. Alternatywą może być skorzystanie z wind opuszczanych z dachu. Pomosty robocze są wówczas przemieszczane w kolejnych obszarach aż do objęcia całej fasady. Techniką zbliżoną do użycia wind, niewymagającą jednak montażu platform, jest mycie w dostępnie linowym, a więc z zastosowaniem sprzętu do alpinizmu przemysłowego. W takim przypadku pracownicy firmy myjącej opuszczają się z góry w dół i czyszczą kolejne przeszklenia.
Co jest związane z wysokościowym myciem okien?
Mycie okien jest pracą na wysokości, wymaga więc nie tylko przestrzegania zasad BHP, ale również posiadania odpowiednich kompetencji. W grę wchodzą uprawnienia UDT dla operatora podnośnika lub windy linowej albo ukończony kurs alpinizmu przemysłowego. Równie istotne okaże się wygrodzenie terenu prac i właściwa asekuracja.